Ученици от СУ "Стоян Заимов" се включиха в "Дистанционная олимпиада по истории и культуре"
- Администратор
- 30.05.2022 г.
- време за четене: 2 мин.
Ученици от СУ „Стоян Заимов“ се включиха в "Дистанционная олимпиада по истории и культуре Санкт-Петербурга" с регионално и международно участие. Тази година олимпиадата се провежда за седми път. Участие можеха да вземат ученици от 14 до 18 години, разделени на три категории - участници от Санкт-Петербург, от Русия и от други държави.
От 07 до 12 февруари се проведе първият кръг, в който участниците трябваше да отгатнат темата на Олимпиадата, историческата личност и важните събития.
Темата на тазгодишната олимпиада беше „Петр I руку приложил “. От 111 участници от 16 държави за втория кръг се класираха 66, сред които бяха и нашите ученици Полина Динчева от X б клас, Кристиян Калчев и Георги Митевски от XI а клас.
От 21 февруари до 9 март се проведе вторият кръг, на който учениците решаваха задачи, като напред продължиха 56 ученици.
Третият кръг беше творчески. Участниците трябваше да представят авторски проект – колаж, посветен на темата на Олимпиадата. Колажът трябваше да пресъздаде реформите на Петър Велики, които променят и стават неотменима част от живота на Русия, да я представят с кратък текст до 10 изречения и подходящо заглавие. Проектът за третия кръг можеше да е в електронен вариант или изработен от хартия.
Учениците от нашето училище успешно се представиха в заключителния етап на Олимпиадата, като колажите им бяха оценени с високи оценки от журито. На финала на Олимпиадата се класираха 42 участници.
Кристиян Калчев е на 5 място с проект “Мечты сбываются”, представящ създаването на военноморския флот, изграждането на пристанища и корабостроителници, откриването на Морска академия и Школа по навигация от Петър Велики.
Георги Митевски е 20-ти с “Армия Петра Первого - модерная, европейская армия”, който ни запознава с реформите в армията и влиянието им в икономическото и политическото развитие на Русия.
Проектът на Полина Динчева “ ”А” как Академия” е с най-висока оценка. Той представя реформите на Петър Велики в образованието и е изработен от хартия в триизмерен вариант. Основната му част повтаря оставените отпечатъци от ръката на Петър I. Проектът е изработен от участничката, като статиите и изображенията в него представят събития, символизиращи началото на нова ера в Русия. Полина Динчева е класирана на първо място с най-висок бал от финалистите в категорията участници от други държави.
Comments